Teisme – istorinė paroda apie teisėjus signatarus

Alfredas Vilbikas parašė ir išleido ne vieną knygą apie Lietuvos teismus. Autorės nuotr.

Telšių apylinkės teismo Mažeikių rūmuose galima apžiūrėti informacinį stendą-parodą apie 1918 metų Vasario 16-osios ir 1990 metų Kovo 11-osios Lietuvos Nepriklausomybės Aktų signatarus teisėjus.

Domisi teismų istorija

Telšių apylinkės teismo Mažeikių rūmuose eksponuojamame kilnojamame stende publikuojama informacija apie 7 teisėjus, kurie pasirašė minėtus Nepriklausomybės aktus.
Mintis paruošti kilnojamąją keliaujančią ekspoziciją ir visuomenei pristatyti teisėjus signatarus kilo buvusiam Šiaulių apygardos teismo teisėjui Alfredui Vilbikui. Jis yra vienintelio Lietuvoje teismų muziejaus įkūrėjas, kolekcininkas, ne vienos knygos apie šalies teismų sistemą, jos istoriją autorius.
Mažeikiuose lankęsis ir parodą pristatęs A. Vilbikas pasakojo: renkant informaciją Lietuvos teismų 100-mečiui skirtai knygai „Teismai ir teisėjai Lietuvoje (1918-2018)“, jam už akių užkliuvo informacija apie vieną teisėją, kuris buvo signataras.
„Kilo mintis pasidomėti, kiek tarp visų Nepriklausomybės aktų signatarų buvo teisėjų. Paaiškėjo, kad jų buvo septyni“, – kalbėjo parodos autorius.

Dviejų aktų signatarai

Kilnojamame stende publikuojama glausta informacija apie 1918 metų Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signatarą Stanislovą Narutavičių, turintį sąsajų ir su Mažeikių rajonu.
Taip pat apie 1990 metų Kovo 11-osios akto signatarus Egidijų Jarašiūną, Zenoną Juknevičių, Kęstutį Lapinską, Joną Liaučių, Joną Prapiestį, Liudviką Narcizą Rasimavičių (Rasimą). Visus juos vienija tai, kad iki ar po aktų pasirašymo jie dirbo teisėjais įvairių Lietuvos miestų teismuose. Beje, J. Liaučius yra kilęs iš Mažeikių rajono, iš Palaižupės kaimo.

Kilnojamosios parodos stende – glausta informacija apie Lietuvos signatarus teisėjus. Autorės nuotr.

Stende pateikiamos teisėjų signatarų biografijos, įdomiausi faktai apie jų darbinę bei visuomeninę veiklą, pasiekimus. Pateikiami ir bičiulių prisiminimai, nuotraukos.

Su kai kuriais teisėjais bendravo asmeniškai

Plačiau pristatydamas kiekvieno teisėjo signataro asmenybę A. Vilbikas sakė, kad Renavo dvaro sodyboje užaugęs S. Narutavičius yra ne tik vienas iš pasirašiusiųjų Lietuvos Nepriklausomybės Aktą 1918 metais, bet ir vienas iš keturių Tarybos narių, parašiusių patį Vasario 16-osios akto teksto projektą.
„Narutavičiaus dienoraščių, prisiminimų nėra išlikę. Nelengva buvo rasti ir nuotraukų“, – pasakojo stendų idėjos sumanytojas.
Ekspozicinis stendas iki šiol pabuvojo Vilniaus, Panevėžio, Šiaulių teismuose, o po Mažeikių ir toliau keliaus po Lietuvos teismus. Pasak A. Vilbiko, jis asmeniškai turėjo galimybę pabendrauti su keturiais teisėjais signatarais.
„Visi šie teisėjai – labai įdomūs žmonės, turintys įdomių minčių apie anuometinę teisinę sistemą ir nebijantys išreikšti nuomonę apie šiandieninę. Jie buvo nustebę, kad kažkas renka apie juos informaciją, nori įamžinti“, – pasakojo kilnojamosios parodos iniciatorius.
Nida PUKELIENĖ

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content