Vilniaus universiteto Teisės fakultete studijuojantis židikiškis Tadas Varapnickas, naudodamasis Europos Sąjungos teikiamomis galimybėmis – studentų mainų programa Erasmus, pusmečiui buvo išvykęs studijuoti į Gento universitetą Belgijoje. Pajutęs šios programos naudą, vaikinas ragina nesikuklinti ir ja pasinaudoti kitiems mažeikiškiams. Besibaigiantys mokslo metai Tadui buvo turiningi ir kitais laimėjimais.
Daug pamatė ir išmoko
Erasmus programa – tai 1987 metais sukurta Europos Sąjungos (toliau – ES) studentų mainų programa, suteikianti galimybę studentams iš įvairių šalių pusmečiui arba metams vykti studijuoti į kitą šalį. Lietuvos universitetai ir kolegijos taip pat dalyvauja šioje programoje ir suteikia galimybę savo studentams išvykti į užsienį, be to, patys priima studentus pas save.
„Studijuodamas Vilniaus universitete, aš taip pat susidomėjau galimybe išbandyti save kitoje aplinkoje, susipažinti su kitos šalies mokymo ir mokymosi sistema, pažinti kitų šalių studentus bei mėgautis įvairiais kitais Erasmus programos privalumais. Tai puiki gyvenimo mokykla ir vienas geriausių pusmečių, koks tik galėjo būti. Ne tik kad susipažinau su užsienio dėstytojais ir studentais, bet ir keliavau, čia galima išmokti užsienio kalbų, o užmegztos pažintys neabejotinai pravers ir vėliau“, – studijomis džiaugiasi vaikinas.
Mokėsi olandų kalbos
Tadas turėjo labai geras rekomendacijas iš kitų studentų bei savo kolegų advokatų kontoroje, kurioje jis dirba, todėl ir nutarė bandyti patekti į prestižinį Gento universitetą, kuris, įvairių reitingų duomenimis, patenka tarp šimto geriausių Europos universitetų. Būsimam teisininkui pasisekė: fakulteto administracijos jis buvo atrinktas 2012–2013 mokslo metų rudens semestrui mokytis šioje senas tradicijas turinčioje aukštojoje mokykloje.
Prieš išvykdamas teisės studijų į Belgiją, Tadas pasinaudojo ir kita Erasmus programos galimybe – mėnesį prieš studijas mokytis tos šalies, į kurią vyksta, kalbos.
„Todėl į Gentą nuvykau mėnesiu anksčiau ir studijavau olandų kalbą, o vėliau sėkmingai išlaikiau šios kalbos egzaminą“, – šypsojosi pašnekovas.
Paskaitos – anglų kalba
Nors gana daug studentų mano, kad studijuoti užsienyje yra sudėtinga dėl kalbos barjero ir kartais vien todėl išsigąsta Erasmus programos, Tado nuomone, tai neteisingas požiūris. Gento universitete, kaip ir daugumoje Erasmus programoje dalyvaujančių universitetų, paskaitos vyko anglų kalba. Dėstytojams ši kalba taip pat nėra gimtoji, todėl jie puikiai supranta, jog ir studentams reikia laiko „persilaužti“.
„Nors prieš išvykdamas anglų kalbą mokėjau pakankamai gerai, studijuodamas Belgijoje, ją dar labiau išlavinau, be to, atsikračiau baimės kalbėti užsienio kalba ir suklysti, todėl bijantiems, kad nepavyks mokytis anglų ar kuria kita kalba, sakyčiau, jog tai turi tapti ne kliūtimi vykti, o papildoma motyvacija, skatinančia važiuoti ir išmokti tiek bendrinės užsienio kalbos, tiek ir savo specialybės užsienio kalbos“, – tikino židikiškis.
Kokybiškas dėstytojų darbas
Gente visi Tado pasirinkti studijų dalykai buvo susiję su tarptautine arba ES teise. Vaikino pastebėjimu, visi dėstytojai savo darbą atliko ypač kokybiškai. Jie moka bendrauti su studentais, geba suprantamai pateikti medžiagą ir visada yra pasiryžę geranoriškai patarti ir padėti. O iš visų dalykų, kuriuos Tadas studijavo, jam labiausiai patiko ES teisminės apsaugos teisės kursas, kuriame studentai buvo supažindinti su ES Teisingumo Teismo darbu. Universitetas netgi organizavo kelionę į Liuksemburgą, kuriame tas teismas įsikūręs, tad Tadas džiaugiasi savo akimis pamatęs, kaip visa tai atrodo.
Kalbant apie veiklą po paskaitų, vaikinas tikino, kad visi studentai užsieniečiai yra labai draugiški. „Visiems Erasmus patirtis yra naujas iššūkis, todėl ir problemų bendraujant nekyla. Gente dauguma užsienio studentų buvo ispanai. Jų temperamentas ir noras bendrauti net ir pačius uždariausius studentus priverčia įsitraukti į įvairias veiklas, skirtas Erasmus studentams“, – pasakojo Tadas.
Studijuoti nėra brangu
Nors daug kam atrodo, jog užsienyje studijuoti yra labai brangu, tai, anot Tado, yra ne visai tiesa. Priklausomai nuo valstybės, į kurią vykstama, studentai gauna mėnesio stipendiją (Tado stipendija buvo 450 eurų). Nors didelė dalis šių pinigų tenka būstui (už universiteto bendrabučio kambarį per mėnesį vaikinas mokėjo 391 eurą), gyvenant taupiai ir neišlaidaujant, savų lėšų prireikia ne tiek jau daug, tikrai ne daugiau, nei jų prireiktų studijuojant Lietuvoje.
„Be abejo, studijuoti Vakarų Europoje yra brangiau nei Rytų ar Centrinėje, tačiau išgyventi tikrai įmanoma. Taigi, visus Mažeikių krašto studentus raginu nepabijoti pasinaudoti Erasmus programa, juo labiau kad ji paprastai trunka tik pusmetį“, – kvietė Tadas.
Išgirdo pagyrimų
Be studijų užsienyje, T. Varapnickas noriai priima ir kitus gyvenimo jam siunčiamus iššūkius: prieš keletą metų vaikinas atstovavo VU prestižiniame teisės studentų konkurse Telders Hagoje.
„Mūsų dėstytojai mėgsta sakyti, jog kartą dalyvavęs tokiame renginyje negali sustoti, todėl ir šiemet subūrėme komandą, atstovavusią mūsų universitetui ES teisminės inscenizacijos konkurse CEEMC Brno mieste Čekijoje“, – pasakojo vaikinas.
Be jo, komandoje buvo dar trys kolegos, jai vadovavo Teisės fakulteto doktorantė Jevgenija Vienažindytė bei teisininkas Justinas Šileika.
Pasiruošimui lietuviai neturėjo daug laiko, bet konkurse pasirodė sėkmingai: teisėjai labai gerai įvertino jų teisines žinias ir retoriką, gyrė už ramų ir racionalų savo pozicijos pristatymą. Konkurso metu VU komandai teko rungtis su šeimininkų – Masaryk universitetu iš Brno bei Sofijos St. Kliment universitetu iš Bulgarijos, kurie ir laimėjo konkursą.
Stažavosi ES Bendrajame teisme
Šie mokslo metai Tadui įsimintini ir stažuote ES Bendrajame Teisme. VU universiteto Teisės fakultetas kartu su Bendrojo Teismo teisėju iš Lietuvos prof. Vilenu Vadapalu paskelbė konkursą Teisės fakulteto studentams ir du geriausi bei labiausiai motyvuoti studentai, tarp jų ir Tadas, turėjo galimybę savaitę praleisti Liuksemburge ir susipažinti su tame teisme dirbančiais lietuviais, apsilankyti posėdžiuose, padirbėti didžiausioje ES teisės bibliotekoje ir pabendrauti su prof. V. Vadapalu.
„Šioje stažuotėje įgijau neįkainojamų praktinių Europos Sąjungos teisės žinių, pamačiau, kaip vyksta procesas teisme, kokio pobūdžio darbą Liuksemburge dirba lietuviai. Vien ko verta pažintis su profesoriumi V. Vadapalu, kuris stebino ne tik savo teisinėmis žiniomis, bet ir gyvenimiškomis pamokomis. Manau, kad Lietuva turi didžiuotis, kad jai teisme atstovauja tokio aukšto lygio teisininkas“, – sakė T. Varapnickas.