Vandentiekis priešina Leckavos gyventojus

Bijodami vandens pabrangimo, leckaviškiai reikalauja buvusio vandentiekio savininko Liudo Dovidausko (kairėje) atsiimti prašymą iš Savivaldybės. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Politikai iš naujo grįžo prie Leckavos vandentiekio klausimo, nors Taryba jau buvo nusprendusi jį už litą perimti Savivaldybės žinion. Patenkinus gyventojų prašymą vandentiekį perduoti į privatininko rankas, ar neatsitiks taip, kad jį teks perpirkti už kur kas didesnę kainą, nes Vyriausybė yra priėmusi nutarimą, kad vanduo turės būti tiekiamas centralizuotai?

Vandentiekio savininkas persigalvojo

Leckavos gyventojas Liudas Dovidauskas gegužės pabaigoje kreipėsi į Mažeikių rajono savivaldybę su prašymu, kad ši perimtų savo nuosavybėn jam priklausantį turtą: gręžinį ir vandentiekio bokštą.
„Dėl amžiaus ir dėl sveikatos nebenoriu toliau valdyti vandentiekio“, – argumentavo prašymą L. Dovidauskas.
Rajono Savivaldybė patenkino vandentiekio savininko prašymą: Tarybos posėdyje buvo priimtas jam palankus sprendimas.
Tačiau po pareiškimo pateikimo praėjus vos porai mėnesių, L. Dovidauskas paprašė atšaukti Tarybos priimtą sprendimą, t. y. pripažinti jį netekusiu galios. Jo prašymą lydėjo ir gyventojų parašai.
„Nebeturiu tiek kantrybės ir tiek sveikatos vis klausytis keleto nepatenkintų mūsų gyventojų“, – jau kitus argumentus dėstė L. Dovidauskas.

Bendruomenė baiminasi kainų

Leckavos gyventojai stengiasi išlaikyti esamą situaciją, baimindamiesi kainų padidinimo perėmus vandentiekį „Mažeikių vandenims“. Leckaviškiai iki rugsėjo mėnesio kiekvienas abonentas per mėnesį mokėjo tik tris litus ir jokio abonentinio mokesčio.
„Tik prieš mėnesį yra priimtas bendras nutarimas padidinti mokestį iki penkių litų“, – paaiškino bendruomenės pirmininkas Vidmantas Savickis.
Vietos gyventojai vienareikšmiškai tvirtino, kad apsisprendžiant jiems trūko informacijos apie vandentiekio perėmimą. Jie baiminasi, kad nenutiktų taip, kaip Urvikių gyventojams, kai vandentiekį perėmė bendrovė„Mažeikių vandenys“.
„Na ir kas, kad vandenį tiekia „Mažeikių vandenys“. Jie tik pabrangino vandenį, o kokybė liko tokia pat“, – pasipiktinusi vietos gyventoja.

Nuomonės išsiskyrė

Tiesa, yra leckaviškių, kurie nepatenkinti dabartiniu vandentiekio šeimininku, jo priežiūra – esą būna, kad vandens pristinga.
„Be abejonės – čia reikalingas šeimininkas! Tik pasižiūrėkite, kai kurie vasarą per naktį vandenį leidžia į daržus, kai kurie net nesiruošia už jį išvis mokėti“, – susikaupusį nepasitenkinimą išsakė Sodų gatvės gyventoja.
Reivyčių seniūnas Stanislovas Putelis „Santarvei“ prisipažino dažnai girdįs leckaviškių nusiskundimus dėl vandentiekio problemų ir matąs, kad jiems nėra lengva tvarkytis.
„Aš jiems kelis kartus sakiau, gerai pasverkite, ar jums vamzdynų remontas neatsieis brangiau, nei pats vanduo“, – tvirtino seniūnas.

Nori perduoti kitam žmogui

„Santarvei“ nuvykus į Leckavą, bendruomenės pirmininkas V. Savickis pripažino, kad renkant parašus dėl Savivaldybės sprendimo panaikinimo, įvyko šioks toks nesusipratimas: vietoj vieno abonento kai kur pasirašė net keli šeimos nariai.
„Nors iš viso turime šešiasdešimt aštuonis abonentus, parašų surinkome šimtą trisdešimt“, – paaiškino bendruomenės vadovas.
Vietos gyventojai pasirašė už tai, kad vandentiekis būtų perduotas ne Savivaldybei, bet vietos gyventojui Sauliui Perminui. Dalis leckaviškių tiki, kad iki šiol susitvarkę su vandens tiekimu, susitvarkys patys ir ateityje.
„Nieko daug nekomentuosiu, kol galutinai visko nesusidėliojome, bet tik viena galiu pasakyti – kol perims Savivaldybė, iki to laiko galime pagyventi pigiau,“ – sakė S. Perminas.

Situaciją aiškinosi vietoje

Galima tik spėlioti, kodėl politikai iš naujo grįžo prie Leckavos vandentiekio klausimo, nors Taryba jau buvo nusprendusi jį perimti Savivaldybės žinion. Iš naujo buvo gaištamas laikas, vykstant situaciją aiškintis į vietą, nors, kaip patys sako, naudos iš to maža.
Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Jonas Repšys, kalbėdamasis su „Santarve“, apgailestavo, kad nors juos ir pasitiko būrys gyventojų, deja, daugelis jų buvo tie, kuriems vandentiekis visiškai neaktualus. Susitikime leckaviškiai buvo informuoti, kad vandentiekį atidavus valdyti Savivaldybei, jis atiteks bendrovei „Mažeikių vandenys“.
J. Repšys „Santarvę“ patikino, jog gyventojai buvo supažindinti ir informuoti, kad norint patiems ateityje valdyti vandentiekį, teks įregistruoti įmonę ir įvykdyti atitinkamus reikalavimus.
„Kita vertus, yra per trisdešimt bendruomenių, kurios vandenį sau tiekia neįregistravusios įmonės ir tyliai laukia, kol vandentiekį perims Savivaldybė“, – komentavo J. Repšys.

Trūksta nugeležinimo įrenginių

„Mažeikių vandenų“ vadovo Prano Trakinio manymu, žmonės yra per daug išgąsdinti.
„Vandens kaina nėra tokia baisi, juk kaimo gyventojams reikia mokėti tik tris litus už kubą,  o jeigu leckaviškiai labai norės, galima kurį laiką palikti ir nustatytą vandens normą vienam gyventojui“, – sakė bendrovės vadovas.
Pašnekovas taip pat pabrėžė, jog gyventojai neturėtų manyti, kad „Mažeikių vandenims“ perėmus vandentiekį, iš karto ims ir pasikeis vandens kokybė – kaimuose trūksta nugeležinimo renginių.
Yra tokių kaimų, kaip pavyzdžiui Užlieknė, Pievėnai, Urvikiai, kur perėmus vandentiekį bendrovei, susitvarkė vandens spaudimas, tačiau geležies kiekis nesumažėjo. O esant nuolatiniam pinigų stygiui, be galo sunku visur iškart pasirūpinti nugeležinimo įrenginiais. Tačiau kiek tik leidžia galimybės, bendrovė investuoja į tai, patikino jos vadovas.

Prievartos negali taikyti

Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjos Rimos Podelienės „Santarvė“ pasiteiravo, ar Savivaldybės administracijai negalioja Tarybos priimti sprendimai? Kodėl iš naujo grįžtama prie Leckavos vandentiekio? Tuo labiau kad pagal Vyriausybės nutarimą, visos savivaldybės iki 2020 metų turės perimti vandentvarkos tinklus.
R. Podelienės teigimu, lakantis įstatymo, reikėtų vykdyti Tarybos sprendimą ir pagal jį Registrų centre įteisinti iš L. Dovidausko perimamą turtą.
„Bet jeigu mes ir ateisim į Registrų centrą, tai antrosios pusės neatvesi juk per prievartą“, – svarstė Turto valdymo skyriaus vedėja.

Politikai leido pagalvoti

Gyventojų ir L. Dovidausko prašymą atšaukti ankstesnį Tarybos sprendimą dėl Leckavos vandentiekio svarstė Sveikatos priežiūros ir socialinių reikalų bei Ekonomikos, finansų ir vietinio ūkio komitetai. Jų nariai atsargiai vertino vandentiekio perdavimą į privačias rankas – kad kaimo vandentvarka ir vėl nepatektų aklavietėn. Juolab kad yra ne vienas blogas pavyzdys.
Politikai galutinio sprendimo nepriėmė, Leckavos gyventojams dar davė laiko pasvarstyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content